Címkék

advent (7) decoupage (15) kávéfestés (8) keresztszem (101) kert (35) kirándulás (99) makramé (6) ősz (24) szobor (17) tél (14) transzferálás (3) varrás (16)

2024. október 9., szerda

Tákos és Csaroda temploma


A Bereg talán egyik legszebb kulturális hagyatéka a tákosi református templom. Legősibb része 1766-ban épült. Azt tartják róla: "a nép emelte magának fából és sárból", abban az időben, amikor Mária Terézia rendelkezései megtagadták a követ és a téglát a reformáció híveitől. A tákosiak megmutatták, hogy akkor is szép templomuk lesz. A királynői utasítások ellenére megépítették abból, ami adva volt bőven a beregi embernek: fából és sárból, mint a fecske a fészkét. A templom paticsfala ellenére is dacol az idővel, "állja a sarat".

A festett fakazettás mennyezete, berendezése, szószéke, karzata adja az igazi értékét. A mennyezet kazettái között nincs két egyforma. A színes mennyezet készítője a nevét egy kazettán megörökítette: "ÉN, ASZTALOS LÁNDOR FERENC CSINÁLTAM A JÓ ISTEN SEGEDELME ÁLTAL, BARÁTH MIHÁLY EGYHÁZFISÁGÁBAN. ANNO 1766. DIE 30 JUNY." 

hangvető korona 

 

A falu nemes családjai a templom legelső soraiban saját széket készíttettek maguknak. Dancs Imre székén található egy faragottfestett kerecsensólyom, ami a magyarság közkedvelt szimbólumának, egy turulmadárnak felel meg. 

A berendezések közül kiemelkedik a fedeles stallum vagy papi szék (készült: 1767), ahol a mindenkori református lelkész családja foglalt helyet.

A csarodai református templomot az Árpád-kori templomok mintapéldájaként szokás említeni. A mosolygó szentek templomaként híresült el. A hajó északi falán János evangélista, Kozma és Domján orvosszentek, Pál és Péter apostolok, valamint egy női szent alakja látható. 

A 16. században, a hitújítás korában a falu földesura egész népével áttért református vallásúra, amely jelentősen kihatott a templomok megjelenésére.

A falakat többségében levakolták, rosszabb esetben a falképeket leverték. Csarodán erre csak 1642-ben került sor, ekkor a meglévőfreskókat levakolták, a fehérre meszelt falakat pedig népies, virágmintás motívumokkal díszítették. 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése